Problém, který řešila nejen řada hospodyněk – jak si vybrat kuchyňskou linku. A odpověď není jednoduchá.

Pokusím se vám nastínit jak při řešení tohoto problému postupovat a jaké jsou možnosti. Jedna z prvních myšlenek, která napadne řadu lidí „Poskládám si kuchyňskou linku z již hotových skříněk“. Řešení, které nabízí řada obchodních řetězců s nábytkem. Je vhodné pro ty, kteří se spokojí s připravenými rozměry skříněk, nevadím jim kompromisy a někdy i několikadenní montáž samotné linky. My se budeme věnovat kuchyňským linkám vyráběným na míru, konkrétní kuchyně či bytu a instalovaným výrobcem přímo na místě.Tak trochu mýtem mezi lidmi je názor, že zakázkové kuchyňské linky jsou drahé. Odpověď je, že jsou i nejsou. Cenu kuchyňské linky ovlivňuje nejen její velikost, ale i použití materiálů a vybavení.

Ale vezmeme to popořadě:

1. rozvržení a umístění kuchyňské linky

Než začneme uvažovat o konkrétních materiálech, ze kterých bude linka vyrobena, měli bychom si udělat představu o tom, co budeme od linky požadovat, co do ní budeme ukládat a jak si ji rozvrhneme. Měli bychom zvážit umístění zóny pro vaření, ukládání, přípravy a mytí.Při rozvržení musíme uvážit i vybavení jednotlivých skříněk.

Lze říct, že máme čtyři základní typy výbavy skříněk:

  • skříňky s klasickými dvířky
  • skříňky s vyklápěcími dvířky
  • skříňky se zásuvkami
  • skříňky  s tzv. výsuvy  (prakticky celý obsah skříňky se vyjede ze skříňky a je tak lépe přístupný)

Rovněž musíme uvážit výškové parametry linky. Těmi jsou výška pracovní desky nad podlahou, výška horních skříněk nad pracovní deskou a celková výška horních skříněk.Vhodnou kombinací skříněk a spotřebičů dostaneme praktickou a ergonomickou linku, která nám bude sloužit mnoho let. A aby byla kuchyňská linka i ozdobou bytu nebo kuchyně musíme vybrat i materiál, ze kterého bude vyrobena.

2. výběr plošných materiálů

na výrobu korpusů, dvířek, pracovní desky a zádovky (svislá deska za pracovní deskou)

K výrobě kuchyňské linky je třeba plošný materiál. V dnešní době se nejčastěji používají dřevotřískové nebo dřevovláknité desky. Kuchyňskou linku je samozřejmě možno vyrobit i s masivního dřeva, ale vraťme se k uvedeným deskám. Pro výrobu nábytku se používají tyto desky laminované (nalisovaný papír s dekorem dřeva, kamene, betonu, kovu atd. nebo v uni barvě). Laminovaný povrch může být hladký (matný či lesklý) nebo strukturovaný. V současné době existují stovky dekorů.Nejdražší je pochopitelně masivní dřevo, ale i mezi dřevotřískovými a dřevovláknitými deskami jsou cenové rozdíly v řádech stovek procent.Stále častěji se při výrobě kuchyňské linky uplatňují i další materiály, např. sklo na zádovku nebo police, kámen na pracovní desku, a tzv. umělý kámen opět na pracovní desku a dřezy.

3. výběr vestavných spotřebičů

Dalším krokem při plánování kuchyňské linky je výběr vestavných spotřebičů. Dnešní výrobci nabízí vestavné spotřebiče v různých designech, cenových hladinách i velikostech. Lze tak vybrat vhodné spotřebiče jak do kuchyňské linky v malém bytě. I do velké kuchyně v rodinném domě. Vestavné spotřebiče je nezbytné vybrat ještě před výrobou kuchyňské linky, ne všechny rozměry těchto spotřebičů jsou identické. Pro dokonalý vzhled linky je třeba, aby tyto spotřebiče byly do linky dokonale zakomponovány.

4. výběr doplňků

Na závěr je třeba vybrat ještě úchytky dvířek a zásuvek, vzhled soklové lišty, dřez, vodovodní baterii, vhodné osvětlení, integrovaný odpadkový koš a další doplňky, která vás napadnou.

Faktory ovlivňující cenu kuchyňské linky:

  • velikost linky – zde pochopitelně není možno cenu zásadně ovlivnit
  • členitost linky – linka členitější je pochopitelně výrobně náročnější a tedy i dražší
  • vybavení jednotlivých skříněk – z hlediska finančních nákladů jsou nejlevnější skříňky s klasickými dvířky a nejdražší skříňky s výsuvy. Zde cenu ovlivňují i použité materiály a výbava těchto prvků (dotykové otevírání, tlumené a tiché zavírání, servomotory)
  • použité plošné materiály – pochopitelně nejdražší je masivní dřevo, kámen a umělý kámen. Ale i mezi dřevotřískovými deskami může být cenový rozdíl ve stovkách procent
  • výběr vestavných spotřebičů

Dle vašich přání a požadavků vám rádi připravíme návrh kuchyňské linky na míru.V rámci přípravy návrhu osobně zaměříme prostor, zohledníme vaše požadavky a potřeby, navrhneme možná řešení, z našich vzorníků s vámi vybereme materiály. Návrh vám předáme zpracovaný v grafické podobě, včetně 3D náhledů a kótovaných rozměrů. Cena návrhu se pohybuje zpravidla od 1.000,- do 3.500,-. Pokud si následně objednáte výrobu kuchyňské linky u nás, bude vám tato částka odečtena z ceny linky.